Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

HOME INSTAL

15

Dziękujemy za wiadomość

Pompa ciepła – pionierskie rozwiązanie grzewcze

Autor: Magdalena Ochman, Home Instal, publikacja: 2017-02-09

Coraz więcej budynków w naszym kraju korzysta z alternatywnych metod grzewczych, rezygnując np. z kotłów na paliwa stałe, a decydując się na bardziej nowoczesne „źródła energii odnawialnej”. Warto jednak wiedzieć, czym się różnią poszczególne sposoby ogrzewania naszych domów i mieszkań. Warto poznać ich wady i zalety oraz wybrać optymalny dla siebie sposób ogrzewania. Które są najbardziej „czyste” i ekologiczne? Które najbezpieczniejsze, a które najbardziej opłacalne? W tym artykule opisujemy nowoczesne rozwiązanie grzewcze, jakimi są pompy ciepła.

Zdjęcie nr 1

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia transportujące energię skumulowaną w otoczeniu (np. w gruncie, powietrzu czy wodzie) do budynku na potrzeby grzewcze. Zasadę działania pompy ciepła można porównać do lodówki czy klimatyzatora. Lodówka „wyciąga” ciepło z produktów w niej umieszczonych, a następnie oddaje to ciepło na wymienniku ciepła umieszczonym z tyłu urządzenia. Pompy ciepła działają niemal tak samo. Ciepło dostarczane jest do budynku, natomiast chłód – w tym wypadku odpadowy – jest odprowadzany do otoczenia. To, co należy podkreślić, że urządzenia te nie służą jako tako do wytwarzania ciepła, ale do jego przenoszenia z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej. Koszty energii elektrycznej napędzającej pompę ciepła wynoszą nawet czterokrotnie mniej, niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań grzewczych. Oprócz grzania, niektóre z modeli mają także funkcję chłodzenia. Urządzenie nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji i jest w pełni ekologicznym źródłem ciepła dla gospodarstw domowych i budynków użytkowych.

Rodzaje pomp ciepła

Zdjęcie nr 3

Najpopularniejsze rozwiązanie na rynku to pompa powietrze-woda, które nie wymaga żadnej ingerencji w otaczającą budynek działkę. Czynnik roboczy pompy jest sprężany i rozprężany, co powoduje nagrzewanie. Ciepło jest pobierane z powietrza dzięki współpracy zaworu rozprężnego z parownikiem, skraplaczem i sprężarką, która podnosi ciśnienie czynnika. Otrzymane ciepło przekazywane jest do obiegu wody grzewczej. Po zakończeniu obiegu czynnik roboczy jest rozprężany, ochładzając się, i proces się powtarza. Nad pracą pompy czuwa system sterowania, który zapewnia ustaloną przez użytkownika temperaturę, bez jego udziału.

Istnieją również rozwiązania takie jak pompa solanka-woda czy pompa woda-woda. Pompa typu solanka-woda pobiera ciepło znajdujące się w gruncie przy użyciu rur wypełnionych mieszanką glikolu z wodą, natomiast pompa typu woda-woda korzysta z wody gruntowej, która w odróżnieniu od innych rozwiązań dostaje się do obiegu.

Wybór powyższych rozwiązań oczywiście zależy od rodzaju gleby, możliwości wiertniczych i decyzji geologa.

Ciepło dostarczane przez pompę ciepła jest kilka razy tańsze niż ciepło np. z elektrycznego grzejnika, kotła na gaz płynny czy olej. Co ważne, pompy ciepła uważa się za urządzenia spod znaku OZE, gdyż faktyczne ciepło pochodzi z energii słońca zakumulowanej w otoczeniu. Obecnie jest to jeden najtańszych eksploatacyjnie sposobów na ogrzewanie domu, atrakcyjny do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł ciepła, takich jak np. gaz ziemny.


Opracowano:
Magdalena Ochman
Home Instal

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 716 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła

Skontaktuj się